A Nemzeti Együttműködési Alap Közösségi környezet kollégiumának döntése alapján a NEAO-KP-1-2021 kódszámú „Civil szervezetek működésének biztosítására vagy szakmai programjának megvalósítására és működésének biztosítására fordítható összevont támogatás 2021.” című pályázati kiírására benyújtott, NEAO-KP-1-2021/2-001016 pályázati azonosító számon nyilvántartásba vett, Vidékőrző kincskeresők Nemesrádón című pályázata vissza nem térítendő támogatásban részesült.
Támogató: Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Irányító szerv: Miniszterelnökség
Kedvezményezett neve: Zala Vidékőrző és Kulturális Egyesület
Projekt címe: VIDÉKŐRZŐ KINCSKERESŐK NEMESRÁDÓN
Projekt azonosító száma: NEAO-KP-1-2021/2-001016
Megítélt támogatás: 2.595.000 Ft
Támogatás mértéke: 100 %
Projekt megvalósításának kezdete: 2021.04.01.
Projekt tervezett befejezési dátuma: 2022.03.31.
Projekt tartalma:
A projekt egy értékteremtő és közösségépítő kezdeményezés, amely Zala megye jelentős történelmi múlttal, gazdag szellemi és tárgyi örökséggel rendelkező falvait állítja középpontba. A régi időkből merített értékek tárháza személyekhez, épített örökséghez, a népi kultúra tárgyi emlékeihez, népviselethez, ételekhez, népszokásokhoz köthetők, melyek felölelik a hagyományok ébrentartását, neves személyek emlékének megőrzését, napjaikban élők megbecsülését.
A Principális - völgyben fekvő Nemesrádó életében végbemenő nagymérvű események eredményeként a jelenbe átörökített értékeikből merítve a falu közösségének összekovácsolása és bővítése született meg.
A projekt célcsoportja a bevont települések, Zalaigrice, Sénye és Csáford városrészből a projekt iránt érdeklődő falvak polgármesterei, civil szervezetei, helyi lokálpatrióták, akik kellő elszántságot és motivációt éreznek ahhoz, hogy az ily módon történő fejlődés elindítói, részesei legyenek.
A zalai falvak némelyikében stagnál a rendelkezésre álló helyi lehetőségek, adottságok feltárandó és már feltárt értékek kiaknázása, a helyi sajátosságok felismerése, melyek kellő motiváció és ismeret hiányában nem viszik tovább a fejlődés fonalát, mintegy gátló tényezőként vannak jelen a mindennapokban. Ezek a tények indokolják a projekt megvalósulását és a fejlesztés eredményeként kultúrájukat tükröző, helyi sajátosságokra épülő egyedi kulturális jegyekben gazdag településekké válnak a bevont falvak, az értékteremtő és közösségépítő kezdeményezés hatására, kialakítva ily módon a lokális identitást.
Közösségépítés módszertana: A helyi értékeket, történelmi múltat, sajátosságokat ismerő lakók megszólítása, közös gondolkodásra, tervezésre és munkára hívása.